Zatrudnienie cudzoziemca – co warto wiedzieć?

W naszym kraju coraz więcej osób zatrudnia cudzoziemców. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Często takie osoby żądają mniejszych stawek godzinowych i są bardziej zdeterminowane, aby podjąć pracę. W związku z tym osoby z zagranicy nie wybrzydzają na rodzaj wykonywanej pracy i często chcą robić zadania, na które nie ma chętnych wśród naszych rodaków.

W naszym kraju coraz więcej osób zatrudnia cudzoziemców. Dzieje się tak nie bez przyczyny

Autor zdjęcia: Airsoftpal.com

Trzeba jednak podkreślić, że zatrudnienie cudzoziemca wcale nie jest takie łatwe i wymaga spełnienia szeregu warunków (więcej: http://www.adkins.pl/biznes). Wszystko po to, aby te czynności doprowadziły do zdobycia pełnoprawnego pracownika. Warto wiedzieć, że brak ich dopełnienia skutkuje surowymi karami, dlatego nie warto ryzykować i lepiej od razu zrobić wszystko, żeby zatrudnienie cudzoziemca było zgodne z obowiązującymi w naszym kraju przepisami oraz zasadami.

Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca?

Aby zatrudnienie cudzoziemca było w pełni legalne trzeba spełnić kilka warunków. Jakich? Przede wszystkim cudzoziemiec musi posiadać ważną wizę lub inny dokument, który uprawnia go do pobytu na terenie naszego kraju. Ponadto taka osoba z zagranicy musi mieć odpowiednią podstawę pobytu na terytorium Polski. Trzeba zaznaczyć, że podmiot zlecający wykonanie określonej pracy cudzoziemcowi musi uzyskać dla niego zezwolenie na pracę – bez tego dokumentu zatrudnienie cudzoziemca nie będzie legalne.

Nie można nie wspomnieć, że osoba z zagranicy musi wykonywać tą pracę, która jest wskazana w wyżej wymienionym dokumencie. Warto też wiedzieć, że pracodawca powinien stosownie wcześnie zażądać od cudzoziemca przedstawienia ważnego dokumentu, który uprawnia go do pobytu na terenie Polski oraz przechowywać kopię tego dokumentu na wypadek kontroli.